• Transfer Baskı

  • #
  • #
  Transfer Baskının Özellikleri

  Kağıda aktarılmış süblime olma (yani ısı etkisiyle buharlaşma) özelliğindeki boyarmaddenin ısı ve basınç etkisiyle kumaşa transfer işlemidir. Transfer baskı, sıcak ve kuru baskı olarak bilinen, son dönemlerde baskı teknikleri içinde bir sanatsal teknoloji haline gelmiştir. Bu yöntemde desen önce dispers boyarmaddeler ile kağıda basılır. Sonra kumaşa aktarılır. Bu basılı kağıt, transfer kağıdı olarak anılır. Daha sonra baskıcı tarafından kullanılacağı zamana kadar depolanır.

  Transfer Baskının Uygulama Yerleri

  Süblime özelliği gösteren tek boyarmadde sınıfı, dispersiyon boyarmaddeleridir. Bu nedenle, transfer baskıya en uygun boyarmadde sınıfıdır. Sadece bu tip boyarmaddelerle renklendirilebilecek olan liflerle çalışmak gereği, işlemin kullanımını sınırlar. Bu lifler; polyester, asetat, triasetat, akrilik, poliamid (naylon) liflerdir. En fazla poliester ve poliester karışımları için uygundur. Transfer baskı uygulamasında kullanılan lifler:
  %78 poliester
  %16 tekstüre polyester
  %1 poliamid
  %1 poliakrilnitrit
  %1 asetat şeklindedir.
  Doğal elyaf boyarmaddeyi almaz, fakat zarar da görmez.
  Poliester pamuk karışımlarının transfer baskısında verim açısından pamuk %30’un altında olmalıdır.

  Dünyada 1950’li yılların sonlarında keşfedilen transfer baskı, endüstriyel uygulamalar için son on yılda daha da ileri bir teknoloji ile geliştirildi.

  O zamandan günümüze kadar transfer baskı teknolojisi dünyada çok yaygın hale geldi.

  Tekstil endüstrisindeki transfer baskı kağıtçıları, transfer baskı baskıcıları ve kullanıcıları olağanüstü hızlı büyüyen ve ilerleyen sürece tanık olmuştur.

  Transfer baskı, tekstil baskısıyla ilişkili olarak sürekli artmakta olduğu günümüzde bir gerçektir.

  Transfer baskının geleneksel yaş baskı tekniklerine nazaran çok büyük avantajları vardır.

  Transfer baskının bazı avantajları:

  Zaman:

  Geleneksel yaş baskılarda istenilen tuşenin elde edilmesi, apreleme v.b. gibi işlemlerin hiç birisi transfer baskıda kesinlikle yoktur. Bundan dolayı üretim zamanı çok daha kısadır.

  Baskı Kalitesi:

  Diğer tekstil baskılarında kullanılmayan Rotogravüre teknolojisi ile transfer baskı çok karışık dizaynları bile mükemmel ve gerçek kopyalama olanağı sunar.

  Maksimum hız:

  Herhangi bir dizayn (desen) en kısa zamanda üretilip kopyalanır.

  Minimum risk:

  Stok riskiniz yoktur. Transfer baskı kağıdıyla sadece sipariş ile verilen istekleri sipariş oranında karşılanır.

  Modaya uyumlu:

  Modaya uygun, moda da renk ve değişimine karşı, moda dünyasının isteklerine karşı hızlı bir sorumluluk ve minimum maliyet ile değişime uyum sağlamaktadır.

  Transfer baskı sorunsuzdur:

  Transfer baskı kağıdıyla baskı yapmak çok kolaylık sağlar. Bunu bizimle deneyip görebilirsiniz.

  İmalat süreci:

  Transfer baskı kağıdıyla baskı yapmak tekstil endüstrisi için daha kolay olmasına rağmen yaratıcı çözümler sağlar.

  Dizaynı gerçekleştirdikten ve baskı formunu hazırladıktan sonra bir çok değişik tekniği kullanarak istenen dizayn bir kağıt ağına basılır.

  Kullandığımız mürekkep boyalar dünyada en yüksek kalitede olup çevreyi koruyucudur. Modifiye edilen boyalar ve baskı mürekkepleri özellikle bir grup organik boya maddesinden geliştirilmiş olup taban kağıt çok hafif ve hemen hemen 20 – 50 g/m2 olan özel bir kağıttır.

  Bastığımız kağıt 160 cm eninde olup istenilen sipariş metrajında sonlanır. 500 m – 1000 m şeklinde rulo yapılır.

  Baskı göstergeleri basılacak tekstilin türüne ve ağırlığına bağlı olarak 195°C - 240 °C arasında ve 20 sn – 30 sn baskı zamanı arasında değişir.

  Orijinal olarak polyester kullanım için geliştirilen prosedür aynı zamanda sentetik karışımlar, doğal elyaf karışımları gibi diğer sentetik elyaflarda da başlarıyla kullanılır. Mikro elyaf gibi son zamanlarda geliştirilen kumaşlar, transfer baskı için uygunluğunu kanıtlayarak uygulama alanını daha da genişlettirdi.

  Çevreye etkisi bugün dünyadaki bütün firmaların yüzleştiği problemlerden biridir. Bir firmanın çevreyi nasıl etkilediği sadece bizim için çok önemli değil aynı zamanda gelecek kuşakları etkileyecek bir konudur. Bu konu, diğer tekstil baskıları, sıcak transfer baskısıyla karşılaştırılamaz. Su içermeyen ihtiyacı bile olmayan sıcak transfer baskı kağıt üzerindeki kuru mürekkebin tekstil elyafına dönüşmesi gibidir.

  Kesinlikle hava kirliliği ortaya çıkarmaz. Transfer baskının bu çevresel avantajlarına sahip olmakla birlikte üretim ve kullanım aşamalarının hepsinde israfı ve kirliliği azaltıp yok ettik. Çeşitlilik Transfer baskı kağıdı ve baskısı bir çok kullanıcı için uygundur.

  Bunlar; bay ve bayan giyimi, havuz (deniz) giyimi, iç giyim dış giyim, fantezi giyim, astarlık materyaller, ayakkabı, çanta, terlik ve aksesuar, forma, günümüz moda bölümleri v.b. daha bir çok tekstil ürünlerinde kullanılır.

 • Dijital Baskı

  • #
  • #
  • #
  Dijital Baskı Tanımı

  Kelime anlamı itibari ile baskının bilgisayar destekli dijital ortamlarda yapılması demektir. Biraz daha açıklarsak dijital baskı : Son yıllarda geliştirilmesine hız verilen hassas dijital ortamların birden çok sağlayıcı desteğiyle dijital ortamda üretilerek polyester ve polyester karışımlı kumaş vb. yüzeylere yazılma işini yapan alet , iş gücü sonucunda ortaya ürün çıkarma işine denir.

  Dijital Baskı nerelerde kullanılır ?

  Günümüzde dijital baskı işi birçok alanda hizmet vermektedir. Özellikle reklamcılık, promosyon , ajanslar reklam ajansları, çeşitli kumaş, tekstil, bayrak firmalar, büyük firmaların yan sanayi kolları artık dijital baskı kullanmak durumundadırlar. Kullanım alanları son yıllarda o kadar çok artmıştır ki dijital baskı ortamı birbirine bağımlı birçok sektör meydana getirmiştir.

  Dijital baskı; Tekstil sektöründe ise en pratik ve en kısa zaman diliminde sonuca gidilen, son zamanların baskı sektöründe tartışmasız minumun sipariş, minumum hata ile sublimasyon da çözüm ortağınız durumuna gelmiştir.

 • Laminasyon

  • #
  • #
  • #
  Lamine Tanımı

  “Lamine kumaş”, en az biri tekstil kumaşı olmak üzere iki veya daha çok tabakanın birleşmesiyle oluşan, ilave edilen bir yapıştırıcıyla veya bir ya da iki bileşenli tabakanın yapıştırıcı etkisiyle birbirine bağlanan bir malzeme olarak tanımlanır. Lamine kumaşlara bağlanmış (bonded) kumaşlar ve katlı (layered) kumaşlar da denmektedir. Kaplama kumaşlardan farkı ise kaplama kumaşların sadece bir yüzeyin ilave bir polimer tabakası ile kaplanmasıdır ve genellikle kumaş ile kimyasal bir bağ kurulur.

  Laminasyon İşlemi

  Rüzgarı, yağmuru, suyu geçirmeyen ve vücudun ısısını dengede tutup nefes alabilen laminasyon türüdür (kumaş + membran; kumaş + membran + kumaş).

  Bünyesine 2007 yılından sonra kattığı Cavitec marka makinesi ve KEEPTECH markasıyla, yani geliştirilen HOT – MELT teknolojisi ile laminasyon ve strech tela konularında uzmanlaşmış ve piyasanın güvenini kazanmış makine parkuruna bir yenisini daha katarak teknik tekstilde boy gösteren öncü firmalardan biri olmuştur.

  Kullandığımız yeni laminasyon sistemi, yüksek yıkıma dayanıklı laminasyonlar ve her türlü teknik kumaş yapıştırmaya uygun bir sistemdir. Hotmelt laminasyon sistemleri tekstil kumaş laminasyonlarında, suni deri, alez, yatak örtüsü kumaşlarının altına kağıt tela takviyesinde(çıkaralım), teknik kumaşlar üretiminde, membranlı kumaşlar üretiminde ve teknik tekstiller tekfix üretiminde(çıkaralım) kullanılır.

  Konfeksiyon tekstili, evtekstili, mobilya sektörü, ayakkabı ve çanta sektörü, otomotiv, medikal ve inşaat sektörüne hizmet vermekteyiz.

  Hot-Melt Laminasyon tesisimizde 3 farklı türde imalat yapılmaktadır:

  1- Fason kumaş laminasyonu

  Müşterilerimizin kumaşları, titizlikle ve en az fire ile termoplastik (CoPA, CoPES ve EVA) ve reaktif PU (Poliüretan) yapıştırıcılar ile birbirine yapıştırılır. Bu işlemimiz 2 farklı şekildedir:

  a) Termoplastik yapışkanlar kullanılarak: Isıtılan termoplastik yapışkan iki kumaşın arasına baskı yoluyla aktarılır ve soğutulduktan sonra işlem tamamlanır. Genelde fiyat avantajından ve imalat sonrası hemen yapışma sağlandığı için zaman tasarrufundan dolayı tercih edilir. Kuru temizleme ve 40°C’de yıkama mukavemetine sahip bu yapıştırma şeklinde genelde ince ve orta kalınlıktaki örme ve non-woven kumaşlar tercih edilir. Genelde yumuşak ve orta sertlikteki tuşe beklentileri karşılanır.

  b) Reaktif poliüretan (PU) yapışkanlar kullanılarak: Termoplastik yapışkanlar gibi ısıtılarak uygulanan Reaktif PU yapışkanlar havadaki nem sebebiyle belirli bir sürede kuruduktan sonra işlem tamamlanır. Genelde zor yapışan ya da yüksek yıkama direnci istenilen kumaşları birbirine yapıştırma ya da film, membran ve non-woven gibi kumaş dışındaki materyalleri kumaşa yapıştırmak için kullanılır. Bu yapıştırma türü; termoplastik yapışkanların yapışma gücünün yetmediği ağır, gözenekli ve silikonlu kumaşlarda özellikle tercih edilir. Laminasyon işleminden sonra yapışma mukavemeti yüksektir. Bu özelliğinden dolayı, denim kumaşlara yapılan polar laminasyonlarından sonra uygulanabilen taş yıkama gibi bitim işlemlerine karşı dayanıklıdır.

  2- KEEP-TECH FABRICS

  Su geçirmezlik, nefes alabilirlik, yüksek yıkama direnci veya geç tutuşurluk gibi teknik özelliklere sahip olan bu kumaşları yeni markamız olan KEEPTECH adı altında üretmekteyiz. Bu kumaşlar, özel membranların kumaşların bu yüzüne ya da iki kumaşın arasına Reaktif PU yapıştırıcılarla lamine edilmesiyle üretilir.

  YATAK KORUYUCUSU “TEMİZ TUTAR” Hot-Melt laminasyon tesisimizde üretilen bir diğer ürünümüz de yatak koruyucu ürünlerdir. Bu ürünler, pamuklu dokuma veya örme kumaşa su geçirmez membran lamine edilmesiyle oluşturulur. Yatağın üzerine; çarşafın altına serilen ürünümüz, yatağı dış kaynaklı her türlü kirden, nemden, sıvıdan ve fiziksel deformasyondan korur. Böylece yatağınız ilk günkü temizliğini ve yeniliğini korur, yatağınızı her zaman temiz tutar.

  “Teknik laminasyon” her türlü kumaşa, kumaşın kullanım yerine göre özel membran lamine ederek kumaşın özelliğine katkı sağlar. Lamine edilen kumaş özel ürün etiketleri ile birlikte verilir. Laminasyon iki katlı veya üç katlı olabilir.

  “Kumaşa kumaş laminasyon” konfeksiyon sektöründe talep edilen ve daha çok dış giyim ürünlerinde kullanılan kumaşlardır.

  “Stretch (Jarse / Triko) Tela” konfeksiyon sektöründe kullanılan özellikte en-boy esneyen kumaşlarda kullanımı çok kolay telalarımız yıkama ve kuru temizlemeye dayanıklıdır.

  1- Askeri / Polis / Sivil Savunma: Su geçirmezlik, nefes alabilirlik, yüksek sürtünme haslığı, yüksek ısılara dayanıklılık.

  WATERPROOF, WINDPROOF, DURABLE ve bunun gibi teknik özellikler gerektiren dış giyimde (soğuk iklim asker parkaları, uyku tulumları, polis kıyafetleri ve diğer teknik özellikli kıyafetlerde) KEEPTECH’in ürettiği yüksek teknik özellikli kumaşlar kullanılır.

  2- Endüstriyel iş kıyafetleri: İtfaiye, ateşe dayanıklı (fire retardant), yanmazlık, su geçirmezlik, nefes alabilirlik ve yüksek sürtünme haslığı gerektiren teknik iş kıyafetlerinin kumaşları olarak kullanılır.

  3- Medikal: Sıvı geçirmezlik, antiviral (viral barrier), anti bakteriyel ve sterilize edilebilme özelliği isteyen kumaşlar olarak hastanelerde kullanılır.

  4- Spor giyim: Spor giyimde hem spor aktivitelerinde (kayak, golf, tracking v.b.) giyilen teknik kıyafetlerin kumaşları olarak hem de modaya uygun günlük kıyafetlerin kumaşları olarak Laminatech kumaşları kullanılır.

  5- Denime Şardonlu Interlok: Soğuk ülkelere özel, pantolonluk (Denim, Gabardin, Poly Viskon, Kadife) kumaşların iç kısmına yapılan ağır yıkama garantili, antipiling özelliğine sahip laminasyon çeşididir.

 • Lazer ve Varak

  • #
  • #
  Lazer ve Varak Özelikleri

  Kore menşeli makinamız, Kore menşeli Varak ve kimyasallarımız ile solvent bazlı, smog ve desenli varak çalışmalarımızla, düz renkler, altın-gümüş, hologram, iki renk uygularımızı tecrübeli ekibimizle siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız.

  İthalatını yaptığımız ve ülkemizde lazer olarak bilinen hazır bir malzemenin her türlü kumaş üzerine kaplanmasıdır.

  İstenildiğinde üzerine her renk varak (altın-gümüş-bakır-kırmızı-saks- siyah-desenli v.s.) uygulanabilir.

 • Gofraj Baskı Embos

  • #
  • #
  Gofraj Baskı Embos Özellikleri

  Kumaşa demir silindir ve kavçuk silindir vasıtasıyla ısı yoluyla yapılan sıcak veya soğuk baskı olarak bilinen baskıdır.

  Altı adet makine ve elli adet desenle polyester ve polyester içerikli her türlü kumaşa, kumaşın kalitesini bozmadan gofraj baskı yapmaktayız. Talebiniz doğrultusunda istediğiniz yeni desen yapılabilir.


 • Kabartma

  • #
  • #
  • #
  Kabartma Tanımı

  Polyester kumaşlara erkek dişi sistemiyle metraj olarak kabartarak desen verme işlemidir.

  Son yıllarda embos ve gofraj baskıya alternative olarak üretilen ve güncel çalışmalarımızdan biridir..


 • Lak Parlatma

  • #
  Lak Parlatma Baskının Özellikleri

  Kumaşın basınçlı silindirler arasından geçirilmesidir. En az iki silindir (demir ve kauçuk) arasından geçirilir.

  Her türlü polyester ve polyester içerikli, yünlü, elbiselik kumaşlara istenilen parlaklıkta lak işlemini kumaşın tuşesini bozmadan kumaşı bilerek ve oluşabilecek sorunları müşteriyle paylaşarak yapmaktayız.


 • Flok Baskı

  • #
  • #
  • #
  Flok Baskı Tanımı

  Flok baskılar, 1 ile 7 mm uzunluğunda ince lif parçacıklarının, belirli bir desene göre kumaş yüzeyine yapıştırılması ile oluşturulan baskı tipleridir.

  İşlem önce desenin boyarmadde (ya da pigment) yerine bir yapıştırıcı ile basılması ve daha sonra liflerle temas ettirilmesinden ibarettir. Burada lifler, kumaş yüzeyine sadece yapıştırıcı olan bölgelerde tutunacaktır. Basılmamış kısımlardaki floklar mekanik olarak uzaklaştırılır.

  Flok baskı ile basılmış giysilerin önemli bir özelliği, kuru temizleme ve/veya yıkama işlemlerine dayanıklılığının yapıştırıcının karakteristiğine bağlı olmasıdır.

  Baskılı Malzemenin Fiksajı Nasıl Yapılır ?

  Baskı işlemi ile kumaş üzerine istenilen renk aktarıldıktan ve kumaş kurutulduktan sonra, boyarmaddenin fiksajı için başka işlemlere ihtiyaç vardır. İşlemin bu bölümü boyama ile benzeşir. Çünkü; burada da boyarmadde lif ile bağ yapmak durumundadır. Boyarmadde çeşidine ve baskı metoduna göre fiksaj, tek adımda veya iki adımda gerçekleştirilebilir.

  Tek adımlı metodlarda, boyarmadde fiksajını sağlayan kimyasal maddeler baskı patı içerisinde yer alır. Bu durumda,

  • Buhar • Kuru ısı ve • Yaş fiksaj metodlarına göre fikse edilirler.

  İki adımlı metodlarda, baskı patı fiksaj maddeleri içermez. Bu maddeler basılmış mamule ikinci bir işlemle aktarılır.

 • Kraş Buruşturma

  • #
  Kraş Buruşturma Özellikleri

  Kraş işlemi kumaşı buruşturma işlemidir. Bu işlem, karışık ve boyuna olmak üzere iki çeşit olarak uygulanmaktadır. Uygulama metraj halde kumaşınıza, ya da dikili ürününüze de yapılabilmektedir.

  Metraj kumaşları metraj olarak, dikili ürünleri parça halinde buhar ve sıkıştırma yöntemi ile özgür kırıştırma – buruşturma işlemidir. Avrupa ithal makinamızla plise gibi boyuna metraj olarak kraş işlemi yapmaktayız.

 • Tela

  • #
  • #
  Tela Özellikleri

  Tela, giyside beklenen görünüm, kalite ve etkiyi elde etmek amacıyla kumaşa farklı usullerle tutturulan bir ara katmandır. İşlenen kumaşa, hacim ve direnç kazandırıp, giysiye verilecek biçime katkıda bulunarak, kumaşa dikim, yıkama, ütülenme gibi karşılaşabileceği işlemlerde destek rolü oynarlar. Görevleri, giysinin biçim ve dayanımı desteklemek, buruşmaya yatkınlığı azaltmak ve belli bir sertlik ve form kazandırmaktır.

  Tela, giyside beklenen görünüm, kalite ve etkiyi elde etmek amacıyla kumaşa farklı usullerle tutturulan bir ara katmandır. İşlenen kumaşa, hacim ve direnç kazandırıp, giysiye verilecek biçime katkıda bulunarak, kumaşa dikim, yıkama, ütülenme gibi karşılaşabileceği işlemlerde destek rolü oynarlar. Görevleri, giysinin biçim ve dayanımı desteklemek, buruşmaya yatkınlığı azaltmak ve belli bir sertlik ve form kazandırmaktır.

  Telalar, giysilerin ayrılmaz bir parçasıdır. Telalar, doğal ya da yapay liflerden elde edildiği gibi, son dönemlerde yaygın bir biçimde elyaf tülbendi olarak “non-woven” teknikleri ile üretilegelmektedir. Genel olarak temelde iki öğeden oluşurlar:

  A- KAPLAMA: Kumaşa tutunmayı sağlayan yapıştırıcı malzeme

  B- KUMAŞ (BAZ): Kaplamanın oturduğu yüzey

  KULLANIM AMAÇLARI:

  Uygulandığı bölgede esnemeyi, kırışmayı önlemek ve şekli korumak.Yaka, klapa, manşet, pat, cep ve cep kapaklarına destek sağlamak, tok bir tuşe (dokunum) kazandırmak, kıvıcıklanmayı engellemek.

  Takım elbise ve paltolarda vücut bölümlerinin desteklenmesi, belirli bir şeklin verilmesi ve omuz bölümlerini birleştirmek.

  Düğme ve ilik alanlarını takviye.

  Çeşitli kenar bölgelerde takviye ve muntazamlık.

  Kemer ve bel şeritlerine sertlik ve destek vermek.

  Tela denildiğinde algılanan kavram genel olarak “yapışkan tela” kavramıdır

  YAPIŞKAN TELA:

  Bir yüzeyi yapışkan madde ile kaplanmış olan KUMAŞ YÜZEY (substrade – baz kumaşı) ile kaplamada kullanılan REÇİNE’nin oluşturduğu malzemedir. Bu anlamıyla “YAPIŞKAN TELA”lar en geniş tela kümesini oluştururlar.

  KAPLAMA:

  Kumaşa tutunmayı sağlayan yapıştırıcı malzemeler (termoplastik – reçine) olup, ısıtıldıklarında eriyen, soğuduğunda da başlangıçta sahip oldukları katı hale dönen sentetik reçinelerden elde edilir.

  KUMAŞ:

  Kaplamanın oturduğu yüzey olup, örme ve dokusuz yüzey (non-woven) yapılardan üretilir.

  Her biri, kendine has uygulama alanlarına sahiptirler ve kullanılacakları giyside yerine getirmeleri istenen göreve ve tutunacakları kumaşa göre seçilirler. Bu malzemeler doğal, sentetik veya her ikisinin karışımından elde ediliyor olabilirler. İpliğe dönüştürülmemiş doğal, sentetik ya da sonsuz elyafların (filament), özel bir takım yöntemlerle birbirine bağlanmasıyla oluşan yüzeyin çeşitli yapıştırıcılarla ve çeşitli yöntemlerle %70’den fazla çeşidi ülkemizde de artık üretilebilmektedir.

  KAPLAMA TÜRLERİNE GÖRE:

  Bu sınıflandırma diğer tekstil yüzeylerine de uygulanabilen bir sınıflandırma olup non-woven yüzeylerde geniş bir uygulamaya sahiptir. Dış giyimde ağırlıkta olmak üzere günümüzde piyasaya sürülen ve pek farklı esneme özellikleri olan kumaşlara uyum sağlamanın bir yolu da triko örgü telalarla elde edilen esneme kabiliyetidir. Esneme kimi dokuma telalarda da elde edilmekte, çözgü yönünde en fazla %8, atkı yönünde de %20 oranında esneme alınabilmektedir.

 • Ters Tarama

  • #
  • #
  Ters Tarama Özellikleri

  Havı olan kadife, polar, süet v e benzeri kumaşların zemin dokusunu bozmadan tarama yöntemi ile desen uygulama tekniğidir.

  Ters tarama işlemi döşemelik ve giyimlik kumaşlarda ağırlıklı olarak kullanılır. Özelliği verdiği desen ile kumaşınızın özelliğini bozmadan mevcut hataları örterek fonksiyonel hale getirmenizi sağlar.


 • Transfer Parça Baskı

  • #
  Transfer Parça Baskının Tanım ve Özellikleri

  Kağıda aktarılmış süblime olma (yani ısı etkisiyle buharlaşma) özelliğindeki boyarmaddenin ısı ve basınç etkisi ile kumaşa işlemidir.

  İtalyan Monti parça baskı makinaları ile çoraba, kemere, dikili ürünlere, trikoya düz veya kraşlı olmak üzere yapılan kağıt baskı tekniğidir. Dijital veya ofset süblime kağıtların transferini de yapmaktayız.

 • Kuru Apre Kalender

  • #
  • #
  Kuru Apre Kalender Özellikleri

  Kalender işlemi, pamuklu apresinde kumaşın nihai görünümü için önemli bir yer tutar.

  Kalenderin amacı

  Kalender; kumaşın yüzeyini düzgünleştirmek, yumuşatmak ve yassılatmak, iplik arasındaki aralıkları kapamak veya yüzey parlaklığı vermek için kumaşın basınçlı silindirler arasından geçirilmesidir. Kalender işlemi, pamuklu apresinde kumaşın nihai görünümü için önemli bir yer tutar.

  Kalenderin Esası

  Yün hariç, pamuklu, sentetik ve bunların karışımı bütün kumaşlara uygulanabilen mekanik bir apre işlemidir. Parlaklığı ve diriliği arttıran bir ezme işlemi de denilebilir. Asıl amaç; Kumaşa ütüleme etkisi kazandırmaktır. Baskı gibi iz bırakan kalandır efektleri son zamanlarda çok önem kazanmıştır. Kalenderde kumaş, en az iki silindir arasında geçirilir. Silindirlerden biri küçük, diğeri daha büyüktür. Küçük silindir çeliktendir, büyük olanı ise elastiktir. Kalenderde silindir sayısı en az ikidir. Kalenderde, kumaşta parlaklık artışı, ipliklerin ezilmesi ve ışık yansıtan yüzeylerin artması sonucudur. Pürüzsüzlük etkisi ise, basınç altında dokumanın ezilmesi ve atkı – çözgü geçiş yerlerinin daha basık bir yapı almasının sonucudur. Yassılama nedeniyle aradaki boşluklar dolar, kumaşın yoğunluğu ve dolayısıyla tutumu da değişir, hava geçirgenliği azalır.

 • Kaplama Teknikleri

  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  Kaplama Teknikleri Özellikleri

  Kumaş yüzeyine, modaya yönelik “Kristalize Pırıltı” “Şeffaf Kaplama” “Renkli Kaplama” ve benzeri kaplama çeşitlerini yapmaktayız

 • Kalite Kontrol Ambalajlama

  • #
  Kalite Kontrol Ambalajlama Özellikleri

  Kalite kontrol; malzemelerin son işlem sonrası nihai kullanıcıya sevki öncesi yapılan son kontroldür. Kalite kontrolün maksadı eksiksiz, kusursuz ve hatasız sevkiyat yapmaktır.

  Ambalajlama;

  Kumaşlar satışa sunulmadan önce kumaşın özelliği ve alıcının isteğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle konfeksiyon imalatçılarının kullandığı kumaşlar, karton mukavva bir silindire rulo hâlinde sarılarak top halinde paketlenir.

  Bu topta genellikle 25 – 125 metre arasında değişen uzunlukta kumaş bulunur. Kumaş perakende satış mağazalarına satıldığı zaman, genellikle uzunluğu ortalama 24 – 45 metredir.

  Bazı kumaşlar, ikiye katlandıktan sonra rulo yapılır. Bu tür kumaşlar boy yönünde ortadan ikiye katlanarak düz bir karton mukavva parçasına sarılır (tambur işlemi).